1.    
  2.     Кредити — порятунок чи вічна кабала

Кредити — порятунок чи вічна кабала

29.08.2017

Поширена думка про те, що українці боятися брати гроші в кредит в мікрофінансових організаціях або ломбардах, — не більше, ніж міф. Статистика останніх двох років свідчить про постійне зростання ринку небанківського кредитування.

Так, в період з 2015 по 2017 рік кількість банків скоротилася на 40%, в той час як МФО та ломбарди додали близько 10% нових відділень. За даними у минулому році банки видали близько 80 млрд. грн, а з МФО, у свою чергу, — 45 млрд. грн. Проста арифметика наочно демонструє подальший розвиток альтернативного кредитування, особливо в умовах політичної нестабільності і тотального зубожіння населення України.

Просто й швидко

Основна перевага співпраці з микрофинансовыми организациями – простота оформлення позики. Компанії готові видати кошти з мінімальною перевіркою, від клієнта вимагається лише ідентифікаційний код і паспорт.

Серед інших особливостей варто виділити:

Цілодобове оформлення. Левова частка українських МФО працює без вихідних, що дозволяє взяти кредит у будь-який час. Спеціально розроблене програмне забезпечення аналізує кандидатуру потенційного позичальника і автоматично приймає рішення.
Робота онлайн. Ще одна безсумнівна перевага – можливість подачі заявки з допомогою сайту через інтернет. Це значно економить час, зникає необхідність стояти в довгих чергах або шукати відділення необхідної компанії по всьому місту.

Зворотна сторона медалі – драконівські процентні ставки. Якщо в банку максимальний відсоток досягає 35% річних, то небанківські установи можуть вимагати 1-2% в день. Ще один недолік – короткострокове кредитування і маленькі суми. Новому клієнту без кредитної історії не варто розраховувати більше, ніж на кілька тисяч гривень максимум на 30 днів.

Деякі українці вважають, що звернення в ломбард або кредитна спілка – це «дно». Однак у деяких ситуаціях співпраця може бути виправданим. Короткострокові позики «до зарплати» можуть допомогти у форс-мажорних ситуаціях, коли потрібні гроші буквально за кілька годин. Навряд чи якийсь банк піде на оформлення кредиту без збору повного пакету документів, що підтверджує платоспроможність клієнта. А ще краще, якщо позичальника зможе надати заставне майно.

Закон «Про споживче кредитування»

З 10 червня набуває чинності новий Закон «Про споживче кредитування», який покликаний врегулювати відносини позичальників і кредиторів. Тепер, довгострокові кредити без відмови можуть назавжди зникнути, а короткострокове кредитування отримає додаткову мотивацію для розвитку. Справа в тому, що під новий закон підпадають кредити терміном більше місяця і перевищують розмір мінімальної заробітної плати. В мікрофінансових організаціях більшість позик як раз таки не досягають вищезазначених показників. Якщо банки будуть беззаперечно виконувати всі норми закону, у небанківських установ з’явиться величезна майданчик для маневрів, особливо в рекламній політиці.

Так само варто відзначити ще одну лазівку – дроблення великого кредиту на кілька маленьких. Напевно, МФО будуть її використовувати, а клієнти, як і раніше, не зможуть отримати всеосяжну інформацію і своєму позику. У подібних умовах новий закон не зможе захистити громадян, які не вміють розраховувати власні фінансові можливості і беруть кредити під непідйомні відсотки.

Єдиний варіант – це прописати однакові умови для банків, мікрофінансових організацій і ломбардів, вирівнявши їх можливості на ринку. Однак поки що на цю тему у законодавчому органі воліють не дискутувати.

Написати коментар